Bisiklet Rotaları

Elazığ, bisiklet sporunun gelişmekte olduğu bir şehirdir. Sporcu sayısı arttıkça artan sürüşler, uzayan sürüş mesafeleri; yeni rotalar keşfetme ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Hafta sonu yeni yerler görmek isteyen gezi bisikletçileri, uzun mesafelerde antrenman yapmak isteyen yol bisikletçileri, yeni vadiler, patikalar keşfetmek isteyen dağ bisikletçileri…

Ankuzu Baba Ziyaretgâhı’ndan Pertek Kalesi’ne bakış (Fotoğraf: Yusuf Kargınoğlu)

Ne büyük şans ki Elazığ, bütün bu ihtiyaçlara cevap verecek imkânlara sahip. Bu sayfada istediğiniz sürüş tipine uygun rotalar hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

1. Yol Bisikleti Rotaları

Yol bisikletçileri, kış aylarında bisikletlerinden uzak kalmanın acısını spor salonunda çıkarırken, bahar aylarından itibaren yapacakları sürüşlerin hayalini kurarlar. Özellikle doğu illerinde, yüksek rakım ve karasal iklimden dolayı sert geçen ve uzun süren kışlar, bu özlemi daha da arttırır.

Elazığ, yol bisikletçilerine, bu özlemi giderebilecekleri birçok rota sunar. Bahar aylarında ıhlamur ve akasya ağaçları, kokularıyla sizi mest ederken, yaz aylarında yolunuza çıkan çeşmeler susuzluğunuzu giderir. Sonbahar mı? Sarıdan turuncuya, hatta kırmızıya, rengarenk ağaçlar, sizi büyüler.

Bu başlık altında her rotanın uzunluğu, yokuşları, çeşmeleri, restoranları ve bakkalları hakkında bilgiler bulacaksınız.

1.1 Elazığ-Harput-Ankuzu Baba Rotası

4 kilometrelik bir yokuş… Gittikçe artan eğim… Elazığ’ın en meşhur rotası olan Harput tırmanışı, kendine güvenen bisikletçileri içine alıp daha onlar yokuşun ortasına varmadan tutup aşağı fırlatır. Şehrin içinde kaslarını ısıtan bisikletçiler, Yunus Emre Bulvarı veya Gazi Caddesi’nden Ahmet Kabaklı Bulvarı’na bağlanarak bu tokuşun tadına varabilirler (veya acısını çekebilirler).

1.2 Elazığ-Sivrice Rotası

Elazığ’dan yola çıkıp Sivrice’nin merkezine varmanız için 32 kilometre bisiklet sürmeniz gerekiyor. Yol üzerinde birçok benzin istasyonu bulunuyor.

Kinederiç (Gözebaşı) köyünden başlayarak Gözeli köyü yol ayrımına varana kadar devam eden Kinederiç rampası, bisikletçilere 323 metrelik, % 4 eğimli, 7.4 kilometrelik bir tırmanış sunuyor.

Tırmanışın ortasındaki yarım kilometrelik eğimsiz kısım, tırmanışın geri kalanı için dinlenmenizi sağlıyor. Yokuşun zirvesinde sizi karşılayan Hazar gölü, yorgunluğunuzu unutturuyor.

Kinederiç rampasından Hazar gölüne bakış. (Fotoğraf: Yusuf Kargınoğlu)

Elazığ’dan Sivrice’ye yapılan sürüşün ardından, bisikletçi ve paraşütçülerin buluşma noktası Fırat Çay Evi’nde bir çay molası verebilirsiniz.

1.3 Hazar Gölü Çevresi

Hazar gölü, çevresinde 54.6 kilometrelik bir sürüş imkanı sağlar.

Uzun yokuşların olmadığı, inişli çıkışlı rotada, yalnızca Gezin’de ciddi bir tırmanış bulunuyor. Rota, iki noktada tren yolu üzerinden geçiyor. Plajköy ile Sivrice arasındaki soğuk asfalt yol, pek konforlu bir sürüş yapmanızı sağlamıyor. Bol titreşimli bu yol, pek bakımı olmadığı için keskin kenarlı çukurlara dikkat etmeniz gerek.

Yol üzerinde, Gezin, Plajköy ve Sivrice’de çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz marketler bulunuyor. Ayrıca Sivrice ve Gezin’de lokantalar mevcut. Rotada çeşme bulunmuyor, yanınızda yeterli miktarda su bulundurmalısınız.

1.4 Hazarbaba Kayak Merkezi Tırmanışı

Sivrice’nin merkezinden, Plajköy’e doğru yarım kilometre sürdüğünüzde, Elazığ’ın en manzaralı tırmanışına başlayacağınız yere ulaşırsınız. Hazar Baba Kayak Merkezi tabelasından başlayarak, 6 kilometre boyunca, %9 eğimle tırmanmaya başlayın.

Elazığ’ın meşhur “Karaçalı suyu”na adını veren Karaçalı köyünden geçen rota, kıvrıla kıvrıla kayak merkezi tesisi binasına ulaşıyor. İstanbul ve Kocaeli’deki bisikletçiler için Kartepe ne ise, Elazığ’daki bisikletçiler için kayak merkezi tırmanışı odur.

Kayak merkezi tırmanışının bir kısmı (Fotoğraf: Yusuf Kargınoğlu)

Yol üzerinde, bir adet çeşme bulunuyor. Kayak merkezi işletmesi düzenli olarak açık değil, açık bulmanız şansınıza bağlı. Bisikletlerinizi kayak merkezi tesisine bırakarak çevrede ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz ancak dikkatli olun: Bölgedeki dağ köylerinde birçok koyun sürüsü var ve bunları koruyan köpekler zaman zaman tehlikeli olabiliyor!

1.5 Elazığ-Kömürhan Rotası

Bisiklet yarışlarında yüksek karbonhidratlı jelleri yiyen bisikletçileri izlemişsinizdir. Her sürüşte, enerjinizi temkinli kullanmanız gerekir. Bu bol şekerli jeller karnınızı doyurmaz, ama kavurma doyurur. Elazığ-Kömürhan rotası, meşhur kavurmacılarıyla sizleri memnun edecek.

Elazığ’dan yola çıkıp Malatya yolu üzerinden 50 kilometre sürdüğünüzde Kömürhan’a varabilirsiniz. Maksimum %6’lık kısa yokuşlar içeren rotanın dönüşünde yaklaşık 20 kilometre ve 600 metre irtifa kazanımı olan bir yokuşta yorucu bir antrenman yapabilirsiniz.

1.6 Elazığ-Keban-Ağın Rotası

1.7  Elazığ-Baskil Rotası

1.8 Elazığ-Palu Rotası

1.9 Elazığ-Pertek Rotası

2. Dağ Bisikleti Rotaları

2.1 Kampüs İçindeki Rotalar

2.2 Harput Çevresindeki Rotalar

2.3 Hazarbaba Dağı Çevresindeki Ro

3. Gezi Rotaları

3.1 Elazığ-Tadım Rotası

3.2 Elazığ-Cip Göleti Rotası

3.3 Elazığ-Körpe Rotası

3.4 Elazığ-Hüseynik Rotası

3.5 Elazığ-Doğukent-Güzelyalı Rotası